J. K. Rowlingová


J. K. Rowlingová

Photography Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

J. K. Rowlingová je autorka sedmi knih o Harrym Potterovi, jež v češtině vycházely v letech 2000–2008. Jak známo, nápad na Harryho Pottera dostala, když měl její vlak zpoždění, a příběh napsala postupně v Anglii, Portugalsku a Skotsku.

Dobrodružství Harryho, Rona a Hermiony ve Škole čar a kouzel v Bradavicích se prodalo více než půl milionu výtisků, dočkala se překladů do osmdesáti jazyků a osmi filmových adaptací. Kromě této série napsala J. K. Rowlingová také doprovodné svazky pro charitativní účely: Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít a Bajky barda BeedlehoFantastická zvířata se později stala námětem nové série filmů o magizoologovi Mloku Scamanderovi, k nimž píše scénáře sama Rowlingová. Zatím poslední film, Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny, měl mezinárodní premiéru v roce 2018.

Na příběhy Harryho Pottera navázala Rowlingová v divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě, kterou napsala spolu se scenáristou Jackem Thornem a režisérem Johnem Tiffanym a která se s velkým úspěchem hraje v divadlech v Evropě, Severní Americe a Austrálii.

Je také autorkou románů pro dospělé a pod pseudonymem Robert Galbraith píše detektivní sérii o Cormoranu Strikeovi, podle níž byl natočen televizní seriál.

J. K. Rowlingová získala řadu cen a ocenění, mimo jiné Řád britského impéria a medaili za zásluhy, řád Legion d’Honneur, cenu Hanse Christiana Andersena, cenu Roberta F. Kennedyho Ripple of Hope a Blue Peter Gold Badge. Prostřednictvím vlastního nadačního fondu Volant podporuje mnoho charitativních projektů a je zakladatelkou dětské charity Lumos, která bojuje za svět bez sirotčinců a ústavů a znovu sjednocuje rozdělené rodiny.

Odjakživa chtěla být spisovatelkou a nejspokojenější je, když sedí sama v pokoji a vymýšlí si příběhy. Žije s rodinou ve Skotsku.

Informace pro novináře